10 let od sesuvu a dál nic

Tito dva chlapci si to ještě nepamatují, kdy se trať 097 pod tíhou materiálu z blízkého lomu sesunula na stavbu dálnice D8, stalo se tak  přesně před 10 lety, 7.6. 2013 ve 3 ráno při vydatných deštích. Od té doby se mnoho přislíbilo, spočítalo, požadovalo. Dodnes se zde nic reálného neudálo.

Za připomentutí to stojí dvojnásob, vzhledem k nedávné aktivitě Poslanecké sněmovny.

Děkujeme za účast všem členům Spolku, příznivcům i místním obyvatelům z Dobkoviček za účast příležitosti připomenutí přírodní katastrofy místního rázu. Tato událost znehodnotila železniční  spojení na trati mezi Teplicemi a Lovosice přes České středohoří.   Některým vzala pravidelné spojení do obou měst a obyvatelům měst  možnosti dostat se pohodlně do hor za turistikou.

Virtuálně jsme si celé území propojili a vskutku není pochyb o tom, že by most obě místa mohl propojit, jak již bylo v některé ze studií zmíněno. Mohla by se i zmodernizovat celá trať a vytvořitčást moderního páteřního železničního propojení Obcí podél trati s městy.

Bohužel trend je opačný,v minulém týdnu byla schválena novela zákona 266/1994 Sb., která umožní Správě železnic celé území zakonzervovat. Celá trať tak díky úsporám ve jménu vysokorychlostních tratí může být odsouzena k zániku. Tzv. konzervace regionálních tratí bude umožněna tam, právě zde, kde dlouho neprojel vlak.

Náš Spolek lokálních drah k celou situaci sleduje a k tomu prohlašuje. Toto je krok zpět, nikoli pohled do budoucna.  Připomenutí bude pokračovat i na podzim, kdy Spolek lokálních drah k této příležitosti připravuje zvláštní jízdu vlaku do míst znehodnocených lidskou nečinností.